31 Aralık 2012 Pazartesi

NOEL DEĞİL YILBAŞI

      Arkadaşlar biz Türk halkı olarak noel ve yılbaşını kattık karıştırdık.Noel Hristiyanlar tarafından Hz. İsa'nın doğum günü olarak kutlanan dini bir bayramdır,evlerde ağaç süslemek,hediye almak, her yeri ışıklandırmak,noel baba onlara ait geleneklerdir. Tüm aile bireyleri bir araya gelir ve 24 aralık gecesi noel tatilleri başlar.
 
       Buraya kadar her şey normal ve anlaşılır ama bunların yılbaşıyla ne alakası var ben anlamadım gitti.Yanı  hristiyanlara göre dini bir süreç olan bu davranışları ve atmosferi biz neden yaşıyoruz ve yaşamak zorunda kalıyoruz anlaması zor.Ne kadar içimize işlemişse artık herkeste bir kutlama hevesi ve merakı zannedersem buda böyle devam edip gidecek..
 
       Yılbaşı denildiği zaman yeni bir yıl yeni bir ömür gibi düşünüyor insan ister istemez.Peki ne yapılabilir yeni yılda illa bir şeyler yapmam lazım diyorsan geçip giden yılın muhasebesini yap mesela.Düşün nerelerde hata yaptın, kimleri üzdün, kimler kırdın,ne zaman kırıldın.. Ama gerçekten düşün hatta al eline kağıdı kalemi yaz tüm hatalarını kendine karşı dürüst olmayı da unutma. Dürüst ol dedim ama; çok mu yalan söylüyorsun artık söyleme, susman gereken yerlerde hiç susmamış mısın şimdiden başla susmaya, günah işlerken bile günah işlemiş olduğunun farkında mı değilsin hemen hiç vakit kaybetmeden dinini öğrenin, sorumluluklarından mı kaçıyorsun sorumluluğun ne kadar güzel bir şey olduğunu deneyimle.............. v.b.
 
        Yeni bir yıl, inşallah sonuna kadar görmek nasip olur çünkü unutma 2013'ü görmeden vefat edenlerden hiç bir farkın yok, onlardan biri sende olabilirdin. Eğer varsan ve bu güzel ömrü yaşıyorsan daha da güzelleştirmek senin elinde sen ne kadar hayata karşı netsen, sade ve anlaşılır yaşıyorsan ömrün o kadar güzeldir.Sen kendini yormadan yaşa ki etrafındaki insanlarda senden yorulmasın(bedenen yorulmaktan bahsetmiyorum)
     

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder